گرچه ۲۵ سال زماني طولاني است و اين مقطع سني بر حافظه انسان تأثيرگذار است، ليكن به مدد روح بلند آن اسطوره تقوا و اخلاق، آنچه مختصر بضاعت حقير ياد مي‌كند صرفاً براي اداي دين و مرور بر گذشته‌اي كه هرگز تكرار نشده و هنوز هم در حسرت آن به‌سر مي‌بريم حافظه‌ام را به قلم مي‌سپارم و اميدوارم هرچه برآن جاري شد مورد رضاي حق‌تعالي باشد.

در ابتداي پيروزي انقلاب‌اسلامي و پس از گذراندن وقايع لحظه‌به‌لحظه و سريعي كه گاهي فرصت فكر و برنامه‌ريزي را به انسان نمي‌داد با جمعي از دوستان از سوي حضرت آيت‌الله صدوقي رحمت‌اله‌عليه مأموريت يافتيم جهادسازندگي را تشكيل دهيم و تحت نظارت مستقيم ايشان فعاليتهاي گسترده‌اي را در سطح استان و ساير مناطقي كه به نوعي تحت حمايت معظم‌له قبل و بعد از انقلاب بودند به‌انجام برسانيم.

رفت‌‌و‌آمد ما به بيت ايشان مستمر و گاه روزانه بود هم گزارش مي‌داديم و هم رهنمود مي‌گرفتيم. گرچه در يكي دو نوبت به‌اتفاق مسئولين مملكتي و وزراء وقت نيرو و كشاورزي در اردكان در بيت شريف حضرت آيت‌الله خاتمي به محضرشان شرفياب شده و از موضع‌گيري و بيانات ايشان بهره‌مند شده بودم ليكن در يك صحنه بسيار آموزنده و جالب، عظمت روحي، اخلاقي و ادب عالمانه اين دو بزرگوار آنچنان بر من تأثير گذاشت كه بعدها و در زمان امامت‌جمعه حضرت آيت‌الله خاتمي در استان هرچه مي ديدم به اين پيشينه مراجعه مي‌كردم و فاصله‌ام را با نايافته‌هايم از اين وجود شريف بيشتر حس مي‌كردم.

روزي نماينده محترم حضرت امام(ره) در جهادسازندگي به يزد آمده بودند و براي ديدار حضرت آيت‌الله صدوقي به بيت ايشان رفتيم. درحالي كه كسالت داشتند جمع را پذيرفتند و طبق معمول پذيرايي شديم و صحبتها را شنيدند و نظرات سازنده و صريح خود را بيان فرمودند.

دراين اثني مسئول دفتر ايشان خبر دادند كه حضرت آيت‌الله خاتمي به عيادت شما آمده‌اند، باهمان حال مريضي ولي باعجله و به رسم ادب سريعاً لباس رسمي خود را پوشيده، با عبا و عمامه از تخت پايين آمده و به استقبال ايشان آمدند. چنان با گرمي و احترام كه جمع تحت‌تأثير قرار گرفته و مؤدبانه دركنار اتاق ديدنايي اين دو اسطوره را نظاره‌گر شدند.

عظمت، قدرت، شجاعت و مديريت بسيار بالاي شهيد صدوقي را سالها بود كه ديده بوديم ولي اين تواضع، ادب و احترام به شخص آيت‌الله خاتمي براي ما جالب و آموزنده بود و حس كرديم كه قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهري.

بعداز خروج از منزل، نماينده محترم امام خطاب به دوستان جهادي فرمودند عجب استوانه‌هايي در استان شما وجود دارند كه هر كدامشان مملكتي را كفايت مي‌كنند. آيت‌الله صدوقي كه به جاي خود، ولي آيت‌الله خاتمي پيرمردي روشنفكر است كه ابعاد وجودي ايشان براي مردم ناشناخته مانده است.

پس‌از شهادت آيت‌الله صدوقي و انتصاب آيت‌الله خاتمي به سمت امام‌جمعه استان و رفت‌و‌آمدهايي كه به مناسبت مسئوليت‌مان خدمتشان داشتيم و در جلساتي كه در محضرشان برگزار مي‌شد روز به روز به ابعاد پرعظمت اين وجود شريف به قدر بضاعتمان پي‌برده و متوجه مي‌شديم كه جايگاه ايشان در بين اين اطرافيان نيست.

اسطوره تقوي و اخلاق

روزي در يكي از كلاسهاي درس اخلاق كه به تقاضاي مديران استان برگزار مي‌شد فرمودند، مي‌دانيد چرا حرفهاي من در شما اثر نمي‌گذارد؟ چون خودم به‌آن عمل نمي‌كنم، معلم اخلاق بايد اول خودش عامل به دانسته‌ها و حرفهاي خود باشد. ما كه رفتار ايشان را ديده بوديم، نهايت تواضع و شكسته نفسي را در اين كلام حس مي‌كرديم و اين خود درسي بزرگ از مجموعه درسهاي اخلاقي بود.

مواظبت از بيت‌المال و مراقبت از سهم امام

روزي يكي از روحانيون از شيراز به يزد آمده بود و تقاضاي وجهي براي خريد منزل مي‌كرد. ايشان هم جلسه‌اي داشتند كه جمعي از مسئولين حضور داشتند. وقتي در چند نوبت اصرار كرد و اشاراتي هم به نظرات امام جمعه شيراز داشت بالاخره آقا فرمودند من حق ندارم از بيت‌المال چنين پولي به شما بدهم. نهايتاً اگر در راه مانده‌اي و خرجي براي برگشتن نداري به‌قدركفايت مي‌توانم به شما بدهم و ديگر بحث را خاتمه دادند.

قانون‌گرايي و حفظ حريم مسئولين

زماني كه آقاي گرانمايه استاندار يزد بود. ايشان عادت داشت كه مرتب به منزل علماي شهر مي‌رفت و مسائل مختلف را درميان مي‌گذاشت. در مسائل اجرايي و مخصوصاً مواردي كه تبعات اجتماعي داشت نظر قطعي امام‌جمعه را مي‌خواست. بنده يكبار نديدم كه خود آيت‌الله خاتمي موضوعي اجرايي را تكليف كنند. تكيه كلامشان اين بود: ” آقاي گرانمايه شما مسئول اجرا هستيد و بنده مسئول مسائل شرعي، برويد كارتان را با تدبير انجام دهيد اگر بنده خلاف شرع يا مخالف مصالح انقلاب ديدم وارد مي‌شوم و تذكر مي‌دهم”.

جلوگيري از كارهاي شبهه‌ناك

يكي از قضات در رسيدگي به پرونده‌ها، جريمه نقدي مي‌گرفت و ادّعا مي‌كرد كه از شهيد آيت‌الله صدوقي اجازه دارد، وقتي خدمت ايشان بعنوان كاري مثبت توضيح مي‌داد، ايشان فرمودند الان من امام‌جمعه هستم، مسئوليت دارم و به هيچ‌وجه اجازه نمي‌دهم خلاف مقررات كاري انجام دهيد. پول، قانوني بايد دريافت شود و به حساب قانوني ريخته شود. (گرچه اين كارها در آن زمان چندان هم ناپسند نبود)

اهميت به مديران كاردان

يكبار با هماهنگي براي تعويض رئيس شهرباني در وزارت كشور، خدمت معاونت سياسي وقت رسيدم و پس‌از پيگيري هاي زياد يك نفر را معرفي نمودند و تأكيد داشتند فرد لايق و كارداني است ليكن بدليل اينكه ظاهرش حزب الهي نيست به درد يزد نمي‌خورد و من اجازه خواستم موضوع را با آيت‌الله خاتمي درميان بگذارم و نظرشان را جويا شوم. آن روز ايشان مشهد بودند. بالاخره تلفني موفق به مذاكره شدم. ايشان فرمودند اگر در كار خودش مهارت و تعهد دارد مانعي ندارد. ما كه ايشان را براي امام جمعه نمي‌خواهيم. ما رئيس شهرباني خوب مي‌خواهيم.

گرچه جلسات، كلاسها، سفرها، حضور در جبهه‌ها، بازديدها، خطبه نماز جمعه همه و همه سراسر درس و خاطره است و اي كاش در زمان خودش آنها را مي‌نگاشتيم و امروز كتابي پر از آموزه‌هاي ديني، اخلاقي و ادبي داشتيم ولي از آنجاكه نوشتن و گفتن درمورد چنين شخصيتي در صلاحيت اشخاص بسيار بزرگتر از بنده مي‌باشد، زياده گويي نمي‌كنم و اميدوارم از خاطرات و نظرات آن بزرگواران بهره‌مند شويم.