مردمی بودن و مردمی ماندن

 

خبرآنلاین: ميرزا علي آيت اللهي

مرحوم آیت الله حاج آقا روح الله خاتمی نماد یک روحانی روشنفکر، یک پیشوای مذهبی متخلق به اخلاق دینی و یک فرد مدبر به عنوان امام جمعه یک شهر مذهبی با مردمی منتقد و دارالعباده یزد بود.

بعد از شهادت مرحوم شهید صدوقی انتصاب امام جمعه از شهر اردکان برای مرکز استان می توانست موجبات کم اقبالی اهالی یزد را فراهم کند.

مرحوم امام (قدس سره) از نظر بینش و درایت و تقوا و شجاعت بی نظیر بودند و به نظر اینجانب آگاهانه آقای خاتمی را به یزد روانه کردند.

سادگی و بی پیرایگی مرحوم آقای خاتمی کم نظیر بود . مردی بی تکبر و فرهیخته، صمیمی و صریح اللهجه ، دوست داشتنی و با دانش.
چنین بزرگی واقعاً شایستگی امام جمعه شدن شهر دارالمومنین را داشت.

حقیر قریب چهل سال است که از یزد مهاجرت کرده و فقط سالی چند روز برای صله رحم و دیدن فامیل و دوستان سری به زادگاهم می زنم، اما در متن مردم و محاورات روزانه چنان علاقه ای به مرحوم آیت الله خاتمی دیده ام که خیره کننده است.

دلایل این علاقه را می توانم با یکی دو نقل خاطره بیان کنم.

۱-از خیابان امامزاده جعفر قرار شد خیابانی به مسجد ملااسماعیل کشیده شود تا امام جمعه به راحتی به مصلا دسترسی داشته و امنیت تأمین شود. این طرح قبل از ورود ایشان به یزد به تصویب رسیده بود. وقتی موضوع را به عرض آن مرحوم می رسانند به شدت مخالفت می کنند که مردم بخاطر عبور و مرور امام جمعه نباید خانه و کاشانه شان تخریب شود و به زحمت بیفتند. بالاخره در اثر اصرار شهردار و مسئولین حفاظت، ایشان شرطی را می گذارند که در آن زمان بدیع بود؛ یکی این که هر کس خانه اش از حیز انتفاع می افتد باید خانه ای را در اختیارش قرار داد و رضایت شرعی او جلب شده و سپس کلید خانه جدید را تحویلش دهید آنگاه اجازه دهید خانه اش را خودش تخریب کند و هر چه مصالح دارد با خود ببرد.دیگر آن که خانه هایی که بخشی از آنها تخریب می شود اول پول قدرالسهمشان را بپردازید و سپس حق تخریب و برداشت مصالح را به خودشان بدهید.
این شیوه الان ممکن است در جاهایی رایج شده باشد ولی در دهه ۷۰ اصلاً قابل تصور هم نبود.

۲- یکی از مسئولین ادارات فهرست ۵۰ نفره ای را برای پاک سازی برده بود تا ایشان تأیید کنند. آن مرحوم از جرم اشخاص پرسیده بودند و آقای مدیر کل ، خدمت در زمان طاغوت را دلیل آورده بود.
آقای خاتمی فرموده بودند من با برکناری ۵۲ نفر موافقم. اگر دو نفری را هم که من می گویم اضافه کنی موافقت می کنم.
آن دونفر یکی شما هستی و دیگری هم من! چون هر کسی ممکن است در حکومت قبلی لغزشی هم داشته باشد و من و شما هم استثنا نیستیم……
مسئول محترم بی نتیجه بازگشته و منصرف می شود.

واقعیت این است که از این دست رفتارها بسیار از ایشان نقل شده و فکر می کنم در جمع آوری تاریخ شفاهی شهر یزد باید بابی برای اقدامات و روش های برخوردی آن بزرگوار گشوده شود تا مهربانی و عشق به مردم که در وجود این سید بزرگوار بود و میراث اخلاق حسنه اجدادی ایشان،اسوه ای باشد برای دیگران.