۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور  ||   فارسی   ||   English
  Skip Navigation Links  
متن كامل خبر -سالياد 1390/8/6-
گزارش بیست و سومین سالیاد آیت الله خاتمی(ره ) و حواشی مراسم

نمای اول- عصر پنجشنبه 5 آبانماه 1390- مقبره حضرت آیت الله خاتمی(ره)- گلزار شهدای اردکان:

 

مثل هر سال، ساده و صمیمی و بی آلایش. مردم می آمدند و چند آیه ای قرآن تلاوت می کردند و فاتحه ای می خواندند و می رفتند. از بیت آیت الله خاتمی(ره)، "مهندس علی آقا خاتمی" و  " دکتر سید محمدرضا خاتمی" حضور داشتند. امام جمعه و فرماندار محترم هم آمده بودند. همچنین شهردار و اعضاء محترم شورای اسلامی شهر اردکان. از حوزه و دانشگاه، دوستانی حضور داشتند و خیلی ها هم از یزد و ساير شهرها آمده بودند. داخل فضای مقبره ، تقریباً پر شده بود. آقای دكتر تابش نماینده مردم اردکان هم، در محل ورودی مقبره نشسته بود و به مردم خیر مقدم می گفت.

 

مراسم با نزدیک شدن اذان مغرب به پایان رسید و همه مهیا شدند تا بعد از نماز، به مسجد کوشکنو- محراب عبادت حضرت آیت الله خاتمی(ره) – بروند.

 

نمای دوم- پنجشنبه شب، بعد از نماز مغرب و عشاء- مسجد کوشکنو اردکان:

 

تقریباً دقایقی بعد از نماز، مراسم با مداحی " حاج اکبر نیک" و حضور مردم، شکل رسمی به خود گرفت. آقای تابش نوه آيت الله خاتمي و نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي از همان ابتدا، برای خوشامدگویی به مردم حاضر بود. بعد هم امام جمعه محترم و فرماندار محترم به همراه بیت آیت الله خاتمی(ره) جزو کسانی بودند که دم ورودی مسجد ایستاده بودند و به مردم خوشامد می گفتند.

 

کم کم خیل مشتاقان آن عارف روشن ضمیر از راه می رسیدند. مسجد کوشکنو اردکان را در این یکی دو سال اخیر، نوسازی کرده اند و گنجایش آن تا سه برابر افزایش یافته، با وجود این، یکبار مسجد، تقریباً پر شد و پس از مداحی اولیه و پخش کلیپ، عده ای مسجد را ترک کردند. منتهی در زمان سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین معزالدینی، مسجد به قدری لبریز از مردم شد، که برخی به ناچار تا کفش کن مسجد و بیرون از مسجد نشسته و ایستاده بودند. چنین استقبالی را از مراسم سالگرد "آقا" من هنوز ندیده بودم و برایم بی نظیر بود.

سالی دیگر گذشت  و یاد و خاطره معلم اخلاق کویر، در ذهن و جانمان زنده شد. دعا کنیم که مشی و مرام "خاتمی بزرگ"همواره در خاطرمان بماند.

 

حواشی مراسم :

 

- از صبح چهارشنبه ، دوستان شهرداری و آتش نشانی، مشغول شست و  شوی مقبره آقا و گلزار شهدا بودند و الحق و الانصاف زحمت زیادی کشیدند که جای قدردانی از همه این دوستان دارد.

 

- یکی دو تا تاج گل به شکل زیبایی درست شده بود و در ورودی مقبره آقا جلب توجه می کرد.

 

- بنری با تصاویری از آیت الله خاتمی(ره) و آیت الله بهجتی(ره) در مقبره نصب شده بود که زیر آن نوشته شده بود: " ستاد بزرگداشت و جمع آوری آثار مرحوم آیت الله بهجتی(شفق)"

 

- حاج حسین صیقل- پیر غلام اباعبدالله(ع)- فی البداهه چند بیتی شعر سرود و در حضور حضار و در حالیکه روبروی قبر حضرت آیت الله ایستاده بود، به سبکی خاص و زیبا سروده اش را قرائت کرد. واقعاً استعداد و حافظه وی مثال زدنی است.

 

-" موسوی" جوان دانشجویی که از اصفهان برای این مراسم آمده بود و از سالهای پیش میزان ارادت او به آیت الله خاتمی(ره) و بیت معزز ایشان را دیده ايم، در حالیکه پسر کوچکش را در بغل داشت، ایستاد و شعری را که برای آیت الله گفته بود قرائت کرد.

 

- بعد از پایان مراسم بر سر مقبره آقا، بیت معظم ایشان برای قرائت فاتحه بر قبور شهدای والامقام دفاع مقدس حاضر شدند.

 

- به همت " آقاي حسین نیک" ، بیش از 50 تصویر مختلف از حضرت آیت الله خاتمی(ره) به صورت سه بنر جداگانه در ورودی مسجد کوشکنو نصب شده بود و مردم، استقبال خوبی از این تصاویر کردند و در نوع خود کار جالبی بود.

 

- حجله زیبایی به همت دوستان خوب محله کوشکنو در ورودی مسجد آراسته شده بود که مزین به تصاویری از آیت الله خاتمی و آیت الله بهجتی بود.

 

- دوستان خوب انجمن مردم نهاد چارسوق کویر نیز، کتاب " زاهد روشنفکر" – مجموعه سخنرانیها و مقالات میهمانان بیستمین سالیاد حضرت آیت الله خاتمی(ره) – را جهت فروش با تخفیفی مناسب عرضه کرده بودند که این کار نیز برای اولین بار انجام می شد و استقبال خوبی از این کتابها شد به طوریکه در پایان مراسم بیش از 90 درصد کتابهای عرضه شده فروخته شدند.

 

- با همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردکان، کلیپی از زندگی آیت الله خاتمی(ره) آماده شده بود که در مسجد برای حضار پخش شد.

 

- گنجایش مسجد بزرگ کوشکنو اردکان، دو بار به طور کامل تکمیل شد. دفعه دوم کار به جایی رسید که مردم تا کفش کن مسجد و حتی بیرون آن نشسته و ایستاده بودند چرا که حتی یک جای خالی درون مسجد نبود. استقبال مردم از مراسم امسال، "بی نظیر " بود.

 

- زحمتکشان حسینیه و مسجد کوشکنو مثل هر سال برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم، فوق العاده تلاش کردند.

 

- حضور چشم گیر جوانان، یکی از ویژگیهای خاص مراسم دیشب بود. به خصوص جوانانیکه شاید به ظاهر نتوان ارتباطی بین آنها و روحانیت تصور کرد! با تیپها و ظواهر مختلف. همین نشانه ایست بر جذابیت هر چه تمامتر شخصیت معلم اخلاق دیارمان حضرت آیت الله خاتمی(ره) و جایگاه ویژه ای که بیت معزز آن بزرگوار بین مردم اردکان دارند.

 

- میهمانان بسیاری از شهرهای مختلف استان – به ویژه یزد- برای این مراسم زحمت حضور کشیده بودند.

 

- حجه الاسلام معزالدینی در سخنانی مبسوط و ارزشمند، از روحانیون خواست ، تا سیره عملی و اخلاقی بزرگواری چون ایت الله خاتمی(ره) را سرمشق خود قرار دهند تا بتوانند همراه و همپای مردم باشند.

 

- در جایی از سخنرانی، خطیب این مراسم، وقتی از " سید محمد خاتمی" به عنوان پسر ارشد آیت الله خاتمی(ره) نام برد، جمعیت حاضر در مجلس به یکباره با سردادن صلواتی بلند، میزان ارادت خود به این بزرگوار را نشان دادند.

 

- اعضاء تییم والیبال باشگاه شفق اردکان – اعم از مدیران و مربیان و بازیکنان- در مراسم شرکت کرده بودند

 

- اعضاء باشگاههای خاتم و صنایع نیز که امسال تیمی در مسابقات ندارند، مثل پارسال، منتهی بدون حضور بازیکنانشان در مراسم حاضر بودند.

 

- بسیاری از سالخوردگانی که محضر آیت الله خاتمی(ره) را درک کرده اند، با آن لباسهای سنتی و ظاهر خاص خود،  با تنی رنجور و جسمی که به سختی عوارض سالخوردگی را تحمل می کرد، عاشقانه خود را به این مراسم رسانده بودند و برخی با ورود به مسجد – بعد از بیست و سه سال- اشک می ریختند.

 

- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، حضرت آیت الله ناصری نیز در مراسم حاضر شدند و ساعتی میهمان مراسم بودند. این اولین مراسم سالیاد آیت الله خاتمی(ره) ، بدون حضور حجه الاسلام صدوقی(ره) داماد ایشان- بود.

 

- باید یک تشکر ویژه از دوستان خبرنگار، عکاس و روزنامه نگار و وبلاگ نویسان همشهری داشته باشم، که مراسم را پوشش می دادند.

 

-"ابراهیمی" مداح معروف استان، پس از سخنرانی خطیب مراسم، به مداحی و مصیبت خوانی سالروز شهادت امام محمد تقی (ع) پرداخت.

 

- در حاشیه مراسم، ویژه نامه های مربوط به سالگرد آیت الله خاتمی(ره) که توسط نشریات " روز دوم" و " سیمای اردکان" منتشر شده بود، به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گرفت.

 

- لوح فشرده ای حاوی سخنرانیهای آیت الله خاتمی- با صدای خود ایشان-  پیرامون مباحث اخلاقی توسط یکی از ارادتمندان آيت الله خاتمي به صورت ناشناس تهیه و به واسطه دوستان بین مردم توزیع شد.

 

- دوستان نیروی انتظامی برای برقراری نظم مراسم تلاش زیادی کرده بودند که جای تشکر دارد.

 

- حضور روسای ادارات، نهادها و سازمانها و چهره های مختلف فعال سیاسی و اجتماعی و فرهنگی شهر در مراسم چشمگیر بود.

 

گزارش تصویری مراسم:

عکس از : حسین نیک- قاسم برخورداری  - مرتضي عابدي

  
                                                                                                                 
 
 
۱۳۹۱ اول آبان
فضیلت حج و عید غدیر از دیدگاه آیت الله سید روح الله خاتمی (ره)
۱۳۹۱ بيست و پنجم مهر
مراسم بیست و چهارمین سالیاد آیت الله سید روح الله خاتمی
۱۳۹۱ يازدهم فروردين
گزارش تصویری از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی" /2
۱۳۹۱ يازدهم فروردين
بازديد سيد محمد خاتمي از نمايشگاه پنجره اي به خانه خورشيد
۱۳۹۱ ششم فروردين
گزارشی از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی"
۱۳۹۱ ششم فروردين
گزارش تصویری از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی"
۱۳۹۰ بيست و چهارم اسفند
نوروز91 در خانه فرهنگ خاتمی
۱۳۹۰ ششم آبان
گزارش بیست و سومین سالیاد آیت الله خاتمی(ره ) و حواشی مراسم
۱۳۹۰ ششم آبان
الگوگیری از اخلاق و منش آیت الله خاتمی نیاز جامعه امروز است
۱۳۹۰ پنجم آبان
عالمي که دوست داشت بشنود و بينديشد
 
© خانه فرهنگ خاتمی - 1387 - UNIK