۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور  ||   فارسی   ||   English
  Skip Navigation Links  
خانه آيت الله خاتمي (موزه رجال و مفاخر اردكان)

 

بازاريست كوچك ولي باصفا و زيبا، بازاري به نام زرين، بازاري كه به كمك نمايندگي ميراث فرهنگي و سازمان بهسازي و نوسازي شهرداري اردكان مرمت شده، كوچك است ولي در گذشته بزرگترين چهارسوق جنوب كشور را داشته است. از ميان بازار كه مي گذري به مسجد جامع شهر با قدمت 800 ساله مي رسي آنجا كه زيلوهاي 800 ساله اش از مردمان گذشته حرف مي زنند از آمدنها و رفتن ها از شبهاي رمضان و مراسم هاي محرم حرف مي زنند.

از كوچه و ساباط مسجد كه مي گذري به طرف محله چرخاب به آب انبار قديمي محله مي رسي، آب انبار مجد آب انباري كه زماني از پله هاي پاياب آن مردان و زناني بالا و پايين رفته اند كه حالا افتخار شهر و كشورمان هستند. آب انبار سر كوچه اي است كوچه اي با خانه هايي درخور ولي كوچك، قدم به قدم به انتهاي كوچه كه مي رسي و از سايه و آفتاب كوچه باريك كه مي گذري يك بالاخانه نظرت را جلب مي كند، در زير بالاخانه دري چوبي كوچك و دولنگي. در را بگشا دهليزي باريك و كوتاه، تو را به حياط مي برد، در ميان دهليز سه در است اولي دري كه به بام و به طرف بالاخانه مي رود. دومي و سومي درهايي است كه به بيروني و اتاق زمستاني سه دري مي بردت، كمي دقت لازم است تا جلسه و محفل درس و بحث ديني و مذهبي را در آن ببيني. در ميان جمع مردان ديني آينده، استادي باتدبير و تدبر مردي روحاني نظرها را جلب مي كند. آيت ا... سيد روح الله خاتمي روحاني روشن ضمير و مبارزر، امام جمعه و مدرس حوزه علميه شهر است. آيت الله خاتمي بزرگ مردي كه در شب دوشنبه دهم ماه مبارك رمضان سنه 1324 ه . ق ديده به جهان گشود، وي پس از اتمام دوران كودكي به تحصيل علوم ديني پرداخت و تا سن 17 سالگي در اردكان و پس از آن براي ادامه تحصيل و كسب علم به اصفهان كه در آن زمان مركز آموزش علوم ديني بوده است مي رود و تا سال 55 ه . ق در آن شهر به كسب علم در علوم گوناگون مي پردازد. وي پس از بازگشت به اردكان به تأسيس حوزه علميه همت گماشت و در نهضت انقلاب اسلامي، رهبري شجاع و اثرگذار براي اين شهر بود. مردي كه سالها امام جمعه اردكان و يزد بود پس از يك دوره بيماري سايه حمايتش را در پنجم آبان ماه 1367 بركشيد و به ديدار حق شتافت.

از ميان تمام يادهاي اين مرد بزرگ، باز در خانه اش گشتي مي زنيم تا بدانيم مرد اين چنين، چگونه و چطور مي زيست.

تاريخ بناي اين خانه ساده و قديمي به دورۀ قاجار برمي گردد. از درهاي اتاق سه دري باغچه كوچك و حوض باصفا را مي بيني داخل حياط برو خانه سه جبهه اي است در سمت راستت سه اتاق كوچك وجود دارد. اتاقهايي كه درهاي چوبي دولنگه، آنها با شيشه هاي رنگي و سردر هلالي ديدت را مي ربايد. در روبروي اتاق سه دري زمستاني اتاق سه دري تابستاني وجود دارد كه از پس صفه ورودي آن فضاي شبهاي تابستان و شب نشيني ها و قصه هاي پدر و مثنوي و حافظ خواني را بيادت مي آورد.

آن سوي صفه دهليزي است كه به مطبخ مي رسد كمي در فضاي مطبخ كه باشي بوي (تنورك) نان محلي شهر و غذايي كه در ديگ سنگي بار گذاشته شده و بوي دود و گرماي آتش را براي راحتي فرزندان و همسرش تحمل مي كند.

از مطبخ كه خارج مي شوي در همان دهليز باريك چند پله به پايين مي گذاري به سردابي كوچك مي رسي. در انتهاي دهليز به پاباب قنات مي رسي اينجاست كه به هنر معمار اردكاني پي مي بري در فضايي به اين كوچكي پاياب و زيرزمين و اتاق انباري در بالاي زيرزمين، معمار اردكاني از تمام فضاها استفاده بهينه كرده به گونه اي كه نقطه بي استفاده اي نمي بينيم.

خانه را كه مي بيني جز خانه و فضاي معماري چيز ديگري ندارد. ولي اصل، مردماني هستند كه روزگاري را با صفا و صميميت و دين مداري در اين خانه گذرانده اند.

بخاطر همين مردمان هستند كه اين خانه، به ياري فرزندان آيت الله خاتمي(ره) و ميراث فرهنگي اردكان به موزه رجال و مفاخر شهرستان اردكان تبديل شده است.

خانه خاتمي در سالي كه گذشت با تكميل سيستم برق به نور پردازي مجهز گرديد. و نيز براي راحتي بازديد كنندگان به آبسردكن مجهز شده و چون چندسالي از زمان مرمت اوليه بنا گذشته، نمايندگي ميراث فرهنگي مرمتهايي را براي سلامت و سرزندگي بنا انجام داده است.

   

 

 

 
 
۱۳۹۱ اول آبان
فضیلت حج و عید غدیر از دیدگاه آیت الله سید روح الله خاتمی (ره)
۱۳۹۱ بيست و پنجم مهر
مراسم بیست و چهارمین سالیاد آیت الله سید روح الله خاتمی
۱۳۹۱ يازدهم فروردين
گزارش تصویری از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی" /2
۱۳۹۱ يازدهم فروردين
بازديد سيد محمد خاتمي از نمايشگاه پنجره اي به خانه خورشيد
۱۳۹۱ ششم فروردين
گزارشی از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی"
۱۳۹۱ ششم فروردين
گزارش تصویری از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی"
۱۳۹۰ بيست و چهارم اسفند
نوروز91 در خانه فرهنگ خاتمی
۱۳۹۰ ششم آبان
گزارش بیست و سومین سالیاد آیت الله خاتمی(ره ) و حواشی مراسم
۱۳۹۰ ششم آبان
الگوگیری از اخلاق و منش آیت الله خاتمی نیاز جامعه امروز است
۱۳۹۰ پنجم آبان
عالمي که دوست داشت بشنود و بينديشد
 
© خانه فرهنگ خاتمی - 1387 - UNIK