۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد  ||   فارسی   ||   English
  Skip Navigation Links  
خاطراتی از حجج اسلام محمد حسین و علی بهجتی

 

ما قبل از پیروزی انقلاب مدتی افتخار رساندن آقا به مسجد را داشتیم وقت نماز با ماشین می‌رفتیم در باغ حاج‌آقا و ایشان را برای نماز جماعت و موعظه به مسجد كوشك نو می‌بردیم. در این همراهیها ما خاطرات زیادی از ایشان داریم. البته سراسر گفتار و كردار و اعمال آقا خاطره‌انگیز و پندآموز بود.

اگر زمانی ما چندلحظه‌ای دیر می‌رسیدیم این سیّد بزرگوار در شب تاریك خصوصاً ایّام سحر ماه مبارك پای پیاده حركت می‌كرد. به ایشان می‌گفتیم كه ما به هر صورت خود را می‌رساندیم. ایشان در جواب می‌گفت: فضیلت نماز در اول وقت است كه باید خود را رساند. ایشان در فعالیتهای مبارزاتی علیه رژیم نیز شركت فعال داشتند. مردم در منزل ایشان اجتماع می‌كردند و آقا برایشان سخنرانی می‌كرد و بعد از سخنرانی چند روحانی دیگر در آنجا به گفتگو می‌نشستند و برنامۀ مبارزاتی را مرتب می‌كردند. ما ایشان را با آقایان روحانی هرجا كه لازم بود از اشكذر، میبد و شورك به منزل حاج‌آقا اعرافی می‌رساندیم. آقا خیلی با احتیاط عمل می‌كردند و سعی می‌كردند كسی از رفت و آمد ایشان مطلع نشود. ولی ناگفته نماند كه هیچ ترسی از رژیم طاغوت نداشتند. از خصوصیات ایشان این بود كه حرفشان را واضح بیان می‌كردند. شخصی به نام حاج میرزا چوپان هر ساله حاج آقا را در كوهستان سر گله دعوت می‌كرد و می‌گفت حاج آقا كه پای در منزل من می‌گذارد بركت در كارم پیدا می‌شود. ما به اتفاق هم و چند نفر دیگر می‌رفتیم. ایشان در هر حال به یاد خدا بود و اگر دو یا چند نفر حاضر بودند نماز جماعت را برپا می‌كردند و این چند ساعت كه آنجا بودیم به عبادت مشغول بودند. ایشان وقت نماز می‌گفت فوری حركت كنیم كه مردم در انتظار نماز جماعت هستند. آیت‌الله خاتمی در بازسازی مسجد كوشك نو تلاش زیادی كردند و این مسجد به همّت ایشان و تلاش مردم وسعت یافت. سخنرانیهای جالب و شیوای ایشان مخصوصاً در شبهای ماه مبارك رمضان و تفسیر دعاهای روز در این مسجد هرگز از ذهن مردم دور نمی‌شود. ایشان همچنین تلاش زیادی برای بسط و گسترش و بازسازی مدرسه علمیه اردكان كردند.

ما در سفر پرخیر و بركت حج با ایشان همسفر بودیم. آیت‌الله خاتمی در مكّه سخنرانیهای جالبی برای مردم ایراد كردند. در آن سفر و آن زمان امام خمینی (قدس سره) در نجف اشرف در تبعید به سر می‌بردند. آقا در مدینه از كمك مردم خیّر استفاده كردند و مقداری پول به وسیلۀ نماینده ایشان در مدینه نزد امام فرستادند.

 
 
۱۳۹۱ اول آبان
فضیلت حج و عید غدیر از دیدگاه آیت الله سید روح الله خاتمی (ره)
۱۳۹۱ بيست و پنجم مهر
مراسم بیست و چهارمین سالیاد آیت الله سید روح الله خاتمی
۱۳۹۱ يازدهم فروردين
گزارش تصویری از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی" /2
۱۳۹۱ يازدهم فروردين
بازديد سيد محمد خاتمي از نمايشگاه پنجره اي به خانه خورشيد
۱۳۹۱ ششم فروردين
گزارشی از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی"
۱۳۹۱ ششم فروردين
گزارش تصویری از نمایشگاه نوروزی "عکس و سند آیت الله سید روح الله خاتمی"
۱۳۹۰ بيست و چهارم اسفند
نوروز91 در خانه فرهنگ خاتمی
۱۳۹۰ ششم آبان
گزارش بیست و سومین سالیاد آیت الله خاتمی(ره ) و حواشی مراسم
۱۳۹۰ ششم آبان
الگوگیری از اخلاق و منش آیت الله خاتمی نیاز جامعه امروز است
۱۳۹۰ پنجم آبان
عالمي که دوست داشت بشنود و بينديشد
 
© خانه فرهنگ خاتمی - 1387 - UNIK